Betakaroten

 

Krásné opálení je stále v kurzu, proto po bronzovém nebo dokonce čokoládovém opálení je celoroční poptávka. Lidé chodí do drahých solárií, investují do samoopalovacích sprejů a často si neuvědomují, že k atraktivnímu a zdravému opálení přispěje dávak beta-karotenu!

Pozor na nebezpečné UV záření

Jeden z ukazatelů krásy je rozhodně přirozené opálení, po kterém touží nejeden z nás. Mnoho lidí se řídí mýtem, který tvrdí, že čím déle se budeme slunit, tím hezčí a déle trvající opálení budeme mít. Tento přístup však může napáchat více škody než užitku. Slunce sice umí hezky hřát, ale také dokáže být i pěkně zrádné. Po pár minutách vydatného záření začnou paprsky ukazovat svou odvrácenou tvář a vystavovat nás negativnímu UV záření. Odborníci z České akademie dermatovenerologie proto jasně varují před dlouhým pobytem na slunci a doporučují se před ostrými paprsky chránit.

Pravdou je, že být na slunci není špatné, ale nic se nesmí přehánět. V menší míře může být slunění dokonce velmi prospěšné. Naše tělo získává ze slunce důležitý vitamín D, který je prospěšný pro regulaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. A vápník a fosfor jsou základní prvky pro stavbu kostí.

Vitamín D pomáhá posilovat i imunitní systém. Zvláštností je, že i lidé žijící ve středomořských oblastech, mohou vykazovat nedostatek vitamínu D. Přitom k tomu, abychom jeho nedostatku zabránili, přispěje 10 – 15 minut denně na slunci. Navíc se doporučuje v období, kdy si užíváte slunečních paprsků, zařadit do svého jídelníčku potraviny nebo doplňky s beta-karotenem a přirozené opálení se dostaví co nevidět.

 

Blahodárný vliv beta-karotenu

Beta-karoten patří do skupiny karotenoidů. Jedná se o provitamin A. To znamená. že z něj právě vzniká vitamin A. Karotenoidy, v čele s vitaminem A, jsou silnými antioxidanty. Jejich hlavním posláním je chránit pokožku před volnými radikály. Ty jsou produkovány ultrafialovými paprsky a bývají příčinou spálení kůže. Antioxidanty působí v hlubších vrstvách a jejich úkolem je napravovat škody, které v pokožce způsobily sluneční paprsky.

Kromě toho, že chrání před poškozením kůže, mohou pomoci karotenoidy získat pokožce tmavší odstín. Nemusíte se však bát, že by vám snědá pokožka rychle zmizela – při pravidelné konzumaci se získané opálení dá dlouhodobě udržet.

Beta-karoten se obecně vyskytuje ve žlutooranžovém nebo tmavě zeleném ovoci a zelenině. Mezi nejbohatší zdroje patří například mrkev, broskve, meruňka, špenát, kapusta a mnoho dalších. Kromě toho je také obsažen v doplňcích stravy, v kombinaci s hořčíkem, vápníkem a vitamíny B6 a B1.