Nedostatek hořčíku v těle

Průměrná denní potřeba hořčíku se pohybuje od 300 do 360 mg. Vyšší potřebu (o 15 až 25 %) mají sportovci, těhotné a kojící ženy, ale také ti, kteří konzumují více obilných a sladkých pokrmů, nebo alkoholu. Pro dospělé při zvýšené zátěži se doporučuje dávka je 500 mg hořčíku. Z tohoto množství se i za optimálních podmínek vstřebá jen část, až 70 % odchází stolicí. Se zvyšujícím se množstvím přijatého hořčíku klesá procento jeho vstřebatelnosti. Proto je důležité množství hořčíku v těle doplňovat průběžně, v pravidelných denních dávkách i ve formě doplňků stravy. V zemích střední i západní Evropy, stejně jako v USA klesá množství hořčíku v půdě i ve vodách. Množství obsažená v jednotlivých druzích potravin, jak jsou běžně udávána, nemusí vždy odpovídat skutečnosti.

Jak se pozná nedostatek hořčíku?

Diagnostika nedostatku hořčíku je velmi svízelná, protože se hořčík vyskytuje převážně uvnitř buněk a jeho množství v krevní plazmě nevypovídá o jeho celkovém množství v těle. Vzhledem k tomu, že podle klinických studií je nedostatek tohoto prvku odhadován u 13 – 52 % populace, je vhodné dbát dlouhodobě na jeho dostatečný příjem. Hořčíkem, je-li užíván ústy, není možné se předávkovat. Jeho příjem je aktivně regulován (absorpční schopností střevní sliznice a ledvinami). Sníme-li ho přece jen více, může se objevit průjem, ale nedojde k intoxikaci organizmu. Hořčík může zvyšovat, ale i snižovat účinky některých léků. O vhodnosti užívání hořčíku v tabletách nebo granulích by se měli s lékařem poradit lidé s nemocnými ledvinami.

Jak se pozná nedostatek hořčíku?

1. „Mozková” forma se projeví bolestí hlavy, migrénami, poruchami paměti a soustředění, nervozitou, vnitřním neklidem, úzkostí, únavou, spavostí.

2. „Cévní a srdeční” forma může mít podobné projevy jako infarkt (bolest za hrudní kostí), objevuje se bušení srdce, dechové potíže.

3. „Svalová” forma je charakteristická výskytem svalových křečí a ztuhlosti, někdy se objeví i mravenčení a brnění v končetinách 

4. „Žaludeční a střevní” forma se vyznačuje stažením svalových svěračů trávicí trubice (uzávěry žaludku, žlučovodu). Mohou být přítomny bolesti žaludku, zvracení, průjem. 

Nedostatek hořčíku v těle se vyrovná po 90 – 100 dnech dostatečného příjmu.

Možnost zakoupení ve Vaší nejbližší lékárně nebo zde, na našem e-shopu.

Natural

Vitamin

Vitamin Forte D3

VITAMIN IMUN

Mg, Ca, D3, C, K2

Doplněk stravy.

Copyright © 2022 | DOLOGRAN

Telefon:
+420 499 423 706
E-mail: info@dologran.cz