Důležitost vápníku a hořčíku při ubývání kostní hmoty

 

Počáteční stadia ubývání pevnosti kostí jsou neviditelná, většinou zpočátku nebolí. Kostní hmota však s věkem ubývá, až najednou po minimálním úrazu (nebo bez něj) dojde k zlomenině a ta nejenže bolí, ale především u seniorů může mít velmi závažné následky.

Co je kost?

Kosti jsou velmi složitým orgánem, který má mnoho funkcí a tomu odpovídající důmyslnou stavbu. Nejsou jen oporou pro svaly a ochranou pro vnitřní orgány, ale jsou metabolicky aktivní tkání. Navíc jsou zásobárnou vápníku, fosforu a dalších důležitých látek.

Uvnitř kostí dochází ke krvetvorbě – u malých dětí téměř ve všech, u dospělých jen v plochých kostech, jako jsou například pánevní a lebeční kosti, případně také hrudní kost.

Na povrchu kosti je vazivový obal, tzv. periost. Pod ním je „skořápka“ pevné kosti (compacta), která je tvrdá, a obaluje kost trámčitou (spongiosu), která vypadá zhruba jako zkostnatělá mořská houba. Mezi trámčinou je kostní dřeň, buď červená – zde probíhá tvorba krevních částic – především červených a bílých krvinek, destiček…, nebo žlutá, kde je aktivní krvetvorná tkáň nahrazena tukem. V dlouhých kostech v dospělosti obvykle najdeme dutinu vyplněnou pouze žlutou kostní dření.

Kostní tkáň není jen pevná, ale i pružná. Pevnost zajišťují minerální látky, především vápník a fosfor, za pružnost je odpovědný kolagen. Kost se po celý život přestavuje. Kostní hmota obsahuje totiž buňky, které: jednak kost „staví“ – produkují kostní hmotu (osteoblasty), a za druhé ji odbourávají (osteoklasty). V dětství a mladé dospělosti (zhruba do 25 až 30 let) převažuje tvorba kostní hmoty, potom až do konce páté životní dekády se udržuje vyvážený stav a později (u žen po menopauze) dochází k úbytku kostní hmoty. Je-li tento úbytek rychlý, nebo nebyla-li v mládí vytvořena „zásoba“ kostní hmoty, dochází k řídnutí kostí, které se projeví někdy bolestmi, především páteře, ale velice často až svými důsledky, zlomeninami po minimálním úrazu, při zvýšené námaze nebo bez zjevné příčiny. Nejčastějšími místy zlomenin je krček stehenní kosti, obratle, případně dochází ke komplikovaným zlomeninám předloktí.

Co způsobuje ubývání kostní hmoty?

Genetická dispozice se projeví „navenek“ křehčí stavbou kostry, ale hlavně výskytem řídnutí kostní hmoty u pokrevných příbuzných.
Pohlavní hormony mají na obnovu kosti pozitivní vliv. Proto k rozvoji řídnutí kostí dochází u žen nejčastěji po přechodu, kdy vaječníky přestávají estrogeny vyrábět. V indikovaných případech je vhodné zvážit užívání hormonální substituční terapie. U mužů bývá pokles produkce pohlavních hormonů pozvolnější a u mnoha zůstává na určité výši po celý život. Proto muži netrpí řídnutím kostí tak často. Organizmus dívek a žen trpících mentální anorexií (bulimií), produkuje málo estrogenů a je ohrožen vznikem řídnutí kostí i před klimakteriem

Vápník je spolu s fosforem nejdůležitější kostní minerál. Aby se v mládí vytvořily dostatečně pevné kosti, a později se udržely v dobrém stavu, doporučuje se denně přijmout 800 mg tohoto prvku a to ještě s 400 jednotkami vitaminu D, který podporuje vstřebávání vápníku a jeho ukládání do kostí. Ve stáří se vápník vstřebává pomaleji a v menším množství než v mládí. Optimální zdroj tohoto minerálu je mléko a mléčné výrobky (odtučněné mléko, jogurty a tvrdé sýry), dále je obsažen v mořských rybách (sardinkách), vejcích, ořechách a některé zelenině. Kdybychom však chtěli uspokojit jeho denní příjem například jen z vajec, museli bychom jich sníst asi 90, tuňáka bychom museli pozřít několik kilogramů. Ve vyšším věku se bez suplementace vápníku a vitaminu D v náhradní formě  (doplňky či léky) neobejdeme a je velmi doporučovaná.
Pohyb má neméně důležitý vliv; stimuluje tvorbu kostní tkáně. K řídnutí kostí dochází několikanásobně rychleji při dlouhodobé nepohyblivosti (například v důsledku jiného onemocnění). Sedavý způsob života má podobně zhoubný vliv. Vhodným pohybem je i obyčejná chůze (denně minimálně 1500 m).

Zlozvyky jako je kouření a nadměrný příjem alkoholu má na kostní metabolismus negativní vliv. Kofein podporuje vyplavování vápníků z kostí, takže pozor nejen na kávu, ale všechny nápoje obsahující kofein.
Existují však i další negativní faktory, které nelze ovlivnit, například užívání některých léků, či některá onemocnění.

S ubýváním kostní hmoty se lze vyrovnat.

Je však nutné, aby bylo rozpoznáno a léčeno. Situace není optimální nikde na světě. Jen část pacientů, kteří mají zjištěné řídnutí kostí, případně prodělali osteoporotickou zlomeninu, je správně léčena. K diagnóze nestačí obyčejný rentgenový snímek, ten může pouze vzbudit podezření. Řídnutí kostí je nutné ověřit vyšetřením na celotělovém densitometru.

Počáteční stadia vyžadují zvýšený příjem vápníku a vitaminu D, zbavení se všech nežádoucích zlozvyků a rozumnou (nerizikovou) tělesnou aktivitu.

V těžších případech se k léčbě používá několik typů léků, které různými mechanismy modifikují kostní metabolismus

MUDr. Marta Šimůnková

Fakta o nedostatku vápníku a hořčíku při ubývání  kostní hmoty

– Řídnutím kostí trpí zhruba 8 % populace. Odhaduje se, že v České republice má řídnutí kostí kolem 800 000 lidí.
– Během svého života utrpí osteoporotickou zlomeninu každá třetí žena a každý pátý muž.
– Udává se, že náklady na léčbu osteoporotických fraktur jen v Evropě nyní dosahují 32 miliard euro za rok (údaj z roku 2005). V ČR nejsou náklady na léčbu k dispozici.
– V souvislosti s prodlužujícím se věkem, bude pacientů s řídnutím kostí přibývat. Předpokládá se, že počet osteoporotických zlomenin a náklady na jejich terapii se během příštích dvou desetiletí zdvojnásobí.
– Po osteoporotické zlomenině podle různých statistik do roku zemře až 16 % šedesátiletých, ale až 30 % sedmdesátiletých pacientů, 30 až 40 % postižených zůstane pro nepohyblivost nebo jiné následky trvale invalidní a odkázáno na pomoc druhých.

Hrozí mi ubývání kostní hmoty?

1) Utrpěl některý z Vašich rodičů zlomeninu krčku stehenní kosti v důsledku pouze malé zátěže nebo pádu? ANO NE

2) Utrpěl/a jste Vy nějakou zlomeninu následkem malého násilí nebo pádu? ANO NE

3) Užíval/a jste někdy celkově kortikosteroidy (prednison apod.) po dobu delší než 3 měsíce? ANO NE

4) Snížila se Vaše tělesná výška o více než tři centimetry? ANO NE

5) Pijete často přes míru? ANO NE

6) Kouříte více než dvacet cigaret denně? ANO NE

7) Trpíte častými průjmy? ANO NE

8) Pro ženy: Nastala u Vás menopauza (přechod) před 45. rokem věku? ANO NE

9) Přestala jste někdy menstruovat na dobu delší než 12 měsíců z jiného důvodu než je těhotenství nebo menopauza? ANO NE

10) Pro muže: Trpěl jste někdy impotencí, ztrátou libida nebo jinými příznaky snížené hladiny testosteronu? ANO NE

Pokud jste na nějakou z otázek odpověděl/a „ano“, neznamená to ještě, že trpíte řídnutím kostí. Toto může stanovit pouze lékař na základě vyšetření včetně denzitometrie skeletu.

Doporučujeme Vám, abyste se o výsledku tohoto testu poradili se svým lékařem, který rozhodne, zda je nutné nějaké další vyšetření.